Advert

MESİAD toplantısında ulaşım tartışıldı

Mersin'in sorunları Mersin Sanayici İş İnsanları Derneği (MESİAD) tarafından düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Kent protokolünün kentin sorunları hakkında işadamlarını bilgilendirdiği toplantıda konuşan MESİAD Başkanı Hasan Engin,

MESİAD toplantısında ulaşım tartışıldı
MESİAD toplantısında ulaşım tartışıldı  admin
Bu içerik 363 kez okundu.

  Mersin'in en acil sorununun ulaşım olduğunu söyledi. Engin Mersin'e metro yerine hafifi raylı sistem getirilmesini gerektiğini belirtti. Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy ise " Metro mu olsun, hafif raylı sistem mi olsun? tartışmaları var. Biz bunun tercih meselesi olduğunu düşünüyoruz. Metro projesi yatırım aşamasına gelmiş, Belediye Başkanımız ve teknik ekibimizin iradesi Mersin’in yararına olacaktır" dedi.

MESİAD üyelerini kent protokolü ile bir otelde düzenlenen toplantıda buluşturdu. MESİAD üyeleri kentin çeşitli sorunları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Prof. Dr. Yusuf Zeren moderatörlüğünde yapılan toplantıya; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İsmail Yağcı, AKİB önceki dönem Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, MEP Başkanı Özcan Demir, Prof. Dr. Ahmet Özer, Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan, Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun, Mersin Büyükşehir Belediyesi Hibe ve Projeler Şube Müdürü Hilmi Dulkadir, MESİAD üyeleri katıldı.

“MERSİN'İN EN ÖNEMLİ SORUNU ULAŞIM”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, kentin sorunlarının çözülmesi ile Mersin’in çıkış yakalayacağını kaydetti. Başkan Engin, “Kentimizin, ulaşım başta olmak üzere birçok sorunu bulunmaktadır. Yerel seçimlerden önce bu sorunları tespit edip, kitapçık halinde tüm adayları sunduk. Seçimden sonra da bu sorunların peşini bırakmayarak Belediye Başkanlarımıza ilettik. Belirttiğimiz sorunların çözülmesi ile kentimiz, daha modern olacak ve daha yüksek refaha erişecektir. Birçok sorunumuzun sebebi olan 1/5 binlik planlar ile ilgili olumlu görüş vermeyen kurumlar da olumlu görüşlerini geçtiğimiz günlerde ilettiler. Bu çalışmaların tamamlanması kentimize fayda sağlayacak, yatırımların önünü açacaktır” dedi.

ENGİN: HAFİF RAYLI SİSTEMİN MERSİN’E DAHA UYGUN OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Üyelerinin yetkili ağızlardan bilgi alması için toplantılar organize ettiklerini de aktaran Engin, sorunların çözülmesi için yerel yönetim ve diğer kurumlara yardımcı olduklarını sözlerine ekleyerek şu ifadeleri kullandı: “Biz MESİAD olarak Mersin’i tartışmak ve sorunlarını konuşmak için periyodik olarak böyle toplantılar düzenliyoruz. Bildiğiniz gibi Mersin’in en acil sorunu ulaşım. Biz hazırladığımız ulaşım raporlarını tartıştık ve yerel yöneticilere bu raporları sunduk. Özellikle metro projesi üzerine yoğun çalışmalar var, geçmişte hazırlanan projenin devamını şuan Büyükşehir Belediyesi sürdürmek istiyor. Ama biz metro yerine hafifi raylı sistemi savunuyoruz ve hafif raylı sistemin Mersin’e daha uygun olacağını düşünüyoruz. Daha kısa vadede ve daha az maliyetle yapılacağına özellikle dikkat çekiyoruz. Mersin’in topografik yapısı ve iklimi metroya uygun değil, hafif raylı sistemin çalışma alanlarından yerleşim alanlarına yani Tırmıl Sanayiden,Organize Sanayi Bölgesine ve Mersin Üniversitesi’ne uzanan bir hafif raylı sistemin daha uygunolacağını düşünüyoruz. Ama gündemde şuan metro tartışılıyor. Kentimize yapılacak olan polipropilen tesisi ve SEKA Limanı üzerine de konuşacağız. Mersin için bunları konuşmamız gerekiyor.”

ULUSOY: METRO PROJESİNİN MUTLAKA HAYATA GEÇİRİLMELİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, temel belediyecilik faaliyetleri ile yetinmeyerek Mersin’in kalkınması için çalıştıklarını söyledi. Liman kenti ve lojistik kenti Mersin’in daha da gelişmesi için hep birlikte ellerinden geleni yapacaklarını anlatan Ulusoy şunları kaydetti: "Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in sorunlarını tam olarak tespit etmiş durumdayız. Sorunların çözülmesi noktasında da bir stratejik plan çalışması yaptık. Mersin’in gelecek on yılını planlamak istiyoruz. Sizlerin de görüşleri çerçevesinde yol haritamızı çizdik.  Metro projesi Ankara’nın da onayıyla yer altı hafif raylı sistemi hakkında proje çalışmalarımız tamamlanmakta teknik ve proje grupları çalışmaktadır. Burada en büyük problem finans sorununun nasıl çözüleceği konusudur.  Sayın Başkanımız ve diğer arkadaşlar temaslarını sürdürmektedirler. Uluslar arası finans kuruluşları proje ile ilgilenmektedir. Önümüzdeki aylarda Mersin’in beklenti içerisinde olduğu ulaşım probleminin çözülmesi için gerekli adımları atacağız. Metro projesinin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Metro mu olsun, hafif raylı sistem mi olsun tartışmaları var biz bunun tercih meselesi olduğunu düşünüyoruz. Metro projesi yatırım aşamasına gelmiş, Belediye Başkanımız ve teknik ekibimizin iradesi Mersin’in yararına olacaktır.”

“MERSİN’İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun ise Mersin’in çehresinin zaman içerisinde değişeceğini ifade ederek şunları aktardı:  “Başkanımız sosyal demokrat bir belediye başkanı ve şehri o yönde değiştirmek istiyor. Tespitlerimiz var, değişiklikleri zaman içinde göreceksiniz" dedi.

GÜNDEŞ: METRO ÇOK CİDDİ BİR OLAY, BAŞKANIMIZ BU KONUDA ÇOK KARARLI

Mersin Büyükşehri Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş ise kentin en önemli sorunu olan ulaşım sorunun çözülmesi için Belediye Başkanı Vahap Seçer yoğun mesai harcadığını ifade ederek şunları söyledi: "Bunun için yapılması gereken hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyor.Bu toplantıların sık sık yapılaması gerekiyor. Bu kentin sorunlarının Belediye Başkanımıza aktarılması gerekiyor. Kendisinin de buna çok açık olduğunu belirtmek istiyorum. Metro konusunda kendisi dışarıdaki algı ve içeride olgu arasında büyük bir fark olduğunu söyledim. Mersin Büyükşehir Belediyesinin içerisini bilmeyen biri için dışarıdaki algı çok farklı içerideki somut durumu gelişmeleri bilen insanlar dışarı ile içerisinin farklı olduğunu görürler Metro çok ciddi bir olay. Birçok sistem tartışıldı, Başkanımız bu konuda çok kararlı inanarak metronun olması gerektiğini düşünüyor ve bu konuda da bir çok finans kuruluşuyla da görüşüyor. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde metro ile ilgili bir bilgilendirme olacak. Bu konuda somut bilgileri, projenin hangi aşamada olduğunu, Mersin’in iş insanlarına aktaracağız. Sizler de sorulması gerekenleri proje ekibine sormalısınız.  Başkanımız sizlerin görüşlerini çok önemsemektedir bundan kimsenin kuşkusu olmasın.” (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miyavpark yenilendi
Miyavpark yenilendi
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü