Boccenin kalbi Toroslar'da atacak

Dünya Kadınlar Bocce Kupası ve Dünya Erkekler Bocce Şampiyonası Mersin'deki Toroslar Bocce Salonu'nda yapılacak. Toroslar Belediyesi boccede dünyada ilklerin yaşanacağı dev bir organizasyona ev sahipliği yapacak. İki ardışık şampiyona, ilk kotalı dünya büyükler şampiyonası ve Uluslararası Bocce Federasyonu Genel Kurulu olmak üzere üçlü bir organizasyonla boccenin kalbi Mersin’de atacak. 2 Kasım’da başlayacak ve iki gün sürecek Dünya Kadınlar Bocce Volo Kupası'nda 12 ülkeden 36 kadın sporcu mücadele edecek. 6 Kasım'da başlayacak ve 9 Kasım’da sona erecek Dünya Erkekler Bocce Volo Şampiyonası'nda ise 23 ülkeden 120 sporcu yer alacak. SPORA VERİLEN DESTEKLER BAŞARI OLARAK GERİ DÖNÜYOR Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Mutlu Türkmen, organizasyonun 2016’daki genel kurulda Fransa’ya verildiğini hatırlatarak yaşanan bazı sorunlar nedeniyle Uluslararası Bocce Federasyonu'nun Türkiye’den destek istediğini, Bunun üzerine şampiyonanın Türkiye’nin en nitelikli bocce tesisine sahip Mersin’de düzenlenmesine karar verdiklerini anlattı. Türkmen bu süreçte Gençlik ve Spor Bakanlığı, Toroslar Belediyesi ile Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün gerekli her türlü desteği verdiğini söyledi. Toroslar Belediye Başkan Vekili Adnan Baş ise "Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’ın talimatıyla spora verdiğimiz destekler; başarı olarak geri dönüyor. Kazanılan her başarı bizleri mutlu ediyor" dedi.

Boccenin kalbi Toroslar'da atacak
Boccenin kalbi Toroslar'da atacak admin
Bu içerik 581 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Dünya Kadınlar Bocce Kupası ve Dünya Erkekler Bocce Şampiyonası Toroslar Belediyesi ev sahipliğinde Mersin'de yapılacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde, Mersin Valiliği, Toroslar Belediyesi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde Toroslar Bocce Salonu'nda gerçekleştirilecek organizasyonun tanıtımı bir otelde yapıldı. Toplantıya Toroslar Belediye Başkanvekili Adnan Baş, Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Mutlu Türkmen, Uluslararası Bocce Federasyonu Genel Sekreteri Pascal Hernandez, Uluslararası Bocce Federasyonu Teknik Kurul Başkanı ve Turnuva Direktörü Henry Eskalya, boccede başarılı olmuş milli sporcular ile belediye meclis  üyeleri katıldı.

HERNANDEZ: MERSİN'DE OLMAKTAN MEMNUNUZ

Uluslararası Bocce Federasyonu Genel Sekreteri Pascal Hernandez, Mersin’de iki ayrı organizasyon gerçekleştirileceğini belirterek katkı verenlere teşekkür etti. 2013’te Mersin’de çok başarılı bir Akdeniz Oyunlarının yapıldığını hatırlatan Hernandez, şimdi de bocce için Mersin’de bulunmaktan çok memnun olduklarını söyledi. Mersin’de bir başka tarihi olayın daha yaşanacağını ve 8 Kasım’da Uluslararası Bocce Volo Federasyonu Genel Kurulu'nun gerçekleştirileceğini söyleyen Hernandez, Uluslararası Federasyon Başkanı'nın Mersin’e geleceğini bildirdi.

ESKALYA: DÜNYANIN EN İYİ TAKIMLARI YARIŞACAK

Uluslararası Bocce Federasyonu Teknik Kurul Başkanı ve Turnuva Direktörü Henry Eskalya ise

Mersin’de 2013’te gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları'nın, üst düzey bir organizasyon olarak hafızalarından silinmediğini ifade ederek oyunların ardından Toroslar Bocce Salonu'na büyük bir yatırım yapılmasından da büyük bir memnuniyet duyduğunu vurguladı. Böyle bir tesiste başarılı bir şampiyona yapılacağını ifade eden Eskalya şöyle devam etti: “İlki geçen yıl Fransa’da yapılan Dünya Kadınlar Bocce Kupası, ikinci kez Mersin’de yapılıyor. Dünya Kadınlar Bocce Kupası'na 12 ülke katılıyor. Organizasyonda dünyanın en iyi takımları yarışacak. Kotalı bir yarışma olacak. Aynı şey Erkekler Dünya Şampiyonası için de geçerli. İlk kez boccede büyükler kategorisinde erkeklerde her bir kategoride kıta şampiyonalarında en iyi dereceleri elde eden ilk 16 takım yarışacak. Kotalı bir yarışma olacağından burada kalitesi yüksek müsabakalar izlemeyi umuyoruz.”

TÜRKMEN: TOROSLAR BELEDİYESİ HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİ

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Mutlu Türkmen ise amatör spor branşlarının önemli olduğuna vurgu yaparak bu branşlara da sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Bu organizasyonun 2016’daki genel kurulda Fransa’ya verildiğini hatırlatan Türkmen, ancak yaşanan bazı sorunlar nedeniyle Uluslararası Bocce Federasyonu'nun Türkiye’den destek istediğini ve kendilerinin de Türkiye’nin en nitelikle bocce tesisine sahip Mersin’de düzenlenmesine karar verdiklerini anlattı. Türkmen, bu süreçte Gençlik ve Spor Bakanlığı, Toroslar Belediyesi ile Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün gerekli her türlü desteği verdiğini vurguladı.

Şampiyona için bütün hazırlıkları tamamladıkları anlatan Türkmen, “Mersin'de peş peşe yapılacak 2 organizasyon bir ilk olma niteliği taşıyor. Bu organizasyonlar daha önce ardışık yapılmamıştı. Ayrıca, Dünya Erkekler Bocce Şampiyonası ilk kez kotalı bir biçimde yapılıyor. Dolayısıyla ilklerin olduğu bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“BOCCENİN KALBİ MERSİN’DE ATACAK”

Organizasyonla eş zamanlı olarak 8 Kasım’da Dünya Bocce Volo Federasyonu genel kurulunu da Mersin’de gerçekleştireceklerini söyleyen Türkmen, “Dolayısıyla hem iki ardışık şampiyona hem ilk kotalı dünya büyükler şampiyonası hem genel kurul, üçlü bir organizasyonla boccenin kalbi Mersin’de atacak dersek yerinde bir tanımlama yapmış oluruz” dedi.

“HEDEFİMİZ, ŞAMPİYONLUK”

Türkiye’nin boccede yeni olduğunu dile getiren Türkmen, federasyonun 2005 yılında kurulmasına karşın kısa sürede çok büyük işler başardıklarını ifade etti. Türkmen şunları söyledi: 2010 yılından itibaren uluslararası alanda başarılar elde ettik ve altın madalyalar aldık. Artık dünya boccesinde başa güreşen ülkelerden biriyiz. Kadınlar Dünya Kupası'nda seri başıyız. Dolayısıyla hedefimiz şampiyonluk olacak. Erkekler Dünya Şampiyonluğu'nda da amacımız şampiyonluk ama bu olmazsa da kürsüde kendimize yer bulacağımıza inanıyoruz. İnşallah İstiklal Marşımızı Mersin’den tüm dünyaya dinleteceğiz.”

Boccede başarılı olmuş milli sporculardan 2019 dünya 3’üncüsü Mehmet Can Yakın ile 2018 dünya şampiyonu olan İnci Ece Öztürk de konuşma yaparak şampiyon olmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

KAYMAZ: SALONU YENİDEN HAZIRLADIK

Gençlik ve Spor İl Müdürü Oğuz Kaymaz'da Mersin’de önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak olmalarının heyecanını yaşadıklarını belirterek Bu nedenle Toroslar Bocce Salonu'nu sıfıra yakın bir şekilde yeniden hazırlayarak dünya standartlarında bir tesis haline getirdiklerini söyledi.

BAŞ: KAZANILAN HER BAŞARI BİZİ MUTLU EDİYOR

 Toroslar Belediyesi Başkan Vekili Adnan Baş ise Toroslar Belediyesi olarak çocuk ve gençleri spora yönlendirmek ve toplumda spor kültürü oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla farklı branşlarda spor kulüpleri kurduklarını hatırlatarak "Spor kulüplerimizde uzman antrenörlerimizin yetiştirdiği sporcular ülkemizi ulusal ve uluslararası platformlarda temsil ediyor" dedi.

Geçtiğimiz aylarda İtalya’da düzenlenen Dünya Ümitler Bocce Şampiyonası’nda Toroslar Belediyesi Bocce Takımı oyuncusu Mehmet Can Yakın'ın Dünya 3.’sü olmasının kendilerini  gururlandırdığını ifade eden Baş, "Görüyoruz ki Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz’ın talimatıyla spora verdiğimiz destekler; başarı olarak geri dönüyor. İlçemizde birçok şampiyona ve turnuvada büyük başarılar elde edildi. Kazanılan her başarı bizleri mutlu ediyor. Yapılacak bu iki şampiyonada da hedefimiz, ev sahibi ülke olarak dünya şampiyonu olmaktır" diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi