Advert

"Alternatif enerji şart"

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Akar Tülücü, 8-9 Kasım 2019 tarihlerinde düzenleyecekleri “8.Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi”nin basın toplantısında yaptığı açıklamada, ülkenin enerji alanında dışa bağımlılığı giderek arttığını vurgulayarak, enerjide dışa bağımlığı azaltmak için güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarına yönelmenin şart olduğunu söyledi.

admin
Bu içerik 575 kez okundu.

  Selma Kılıç

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’nin 8-9 Kasım 2019 tarihlerinde düzenleyeceği, “8.Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi” Mersin Tenis Kulübü’nde düzenlen toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Akar Tülücü burada yaptığı açıklamada 8-9 Kasım 2019 tarihleri arasında Mersin Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde  8.Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi gerçekleştireceklerini kaydetti.

Yılda 300’den fazla günün güneşli geçtiği Mersin’de bugüne kadar “Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi” adı altında, yedi sempozyum düzenlendiğini ifade eden Tülücü,

"Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan sempozyum ve sergide amaç, özellikle yılda ortalama 1311kWh/m2 ışınım alan ülkemizde, yerli ve yeni teknolojilerin ülkemizde üretimini ve kullanılmasını sağlamaktır. Öncelikle farkındalık yaratmak, sonra bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için; ilgili tüm tarafların bir araya getirilmesi, zengin içerikli tartışmalar ve görüş alışverişinin yapılması, yerel yönetimlerin güneş enerjisi sistemleri uygulamalarının arttırılmasıdır" dedi.

"ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK ARTIYOR"

Ülkenin enerji alanında dışa bağımlılığının giderek arttığını vurgulayan Tülücü, "Odamız doğal, sürdürülebilir, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile bu stratejik alanda bağımlılığımızı azaltmanın, enerji girdi ithalatına ödediğimiz yüksek bedellerin azaltılmasının mümkün olduğu düşüncesidir. Enerji sektöründe temel öncelikli adım, enerjiyi verimli kullanmaktır. İkinci adım ise,  yenilenebilir enerji kaynaklarının, en hızlı ve verimli şekilde, kamusal planlama ve kamusal denetim altında, kamu ve ülke çıkarları korunarak devreye sokulmasıdır.  Temiz ve yenilenebilir enerji kaynakların başında güneş enerjisi yer almaktadır. Güneşin milyarca yıldır dünyadaki bütün yaşamın tel kaynağı olduğu, bugün güneş enerjisinin dünyamızı yoğunlaşan çevre sorunlarıyla ve küresel ısınma sorunlarıyla karşı karşıya getiren fosil yakıtlara  alternatif olacak güce eriştiği gerçektir" ifadelerini kullandı.

 

Güneş enerjisi için örnek oluşturmak ve kullanımını yaygınlaştırmak için Mersin’de birinci etabı tamamlanan ve kullanılmaya başlayan Güneş Park Enerji Kompleksi yapıldığını anlatan Tülücü, "Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı enerji kompleksi olan Güneş park; halkımıza ve öğrencilerimize enerji üretimi, uygulamaları ve kullanım alanları hakkında uygulamalı ve görsel eğitimler verilerek gelecek nesillere temiz enerjinin önemi aktarılmaktadır" dedi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası'nın ülke kaynaklarının ve teknolojinin, halkın ve ülkenin çıkarları doğrultusunda kullanımını savunduğunu anlatan Tülücü şöyle devam etti:

"Güneş enerji sistemlerinden yeni uygulamaların tanıtılmasının yanı sıra, altyapıdaki ve yasalardaki sorunlarıyla birlikte ele alınması odamızın sorumlulukları arasındadır. Odamız Mersin’de düzenlenecek bu sempozyum ve sergi ile geçmiş yıllarda olduğu gibi, tüm sektör temsilcilerini, akademisyenleri, araştırmacıları, uzmanları, yasal mevzuat hazırlayıcıları ve ilgili kamu ve özel sektör kurum yetkililerini bir araya getirerek, bu sorumluluğunu halkımızın çıkarları doğrultusunda yerine getirecektir. Tüm halkımızı ve ilgilileri bir kez daha Güneş’e dikkat çekmek için Sempozyum ve Sergimize katılmaya davet ediyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada