Advert

Anamur'da 61 imama soruşturma

Anamur Müftüsü Zeynel Abidin Çınar ilçesinde görev yapan 61 imama Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Mersin'de geçen ay gerçekleştirdiği Hafızlık İcazet Programı ve personel toplantısına katılmadığı gerekçesiyle soruşturma açtı. 250 kilometre uzaklıktan toplantıya katılamayan imamlar haklarında açılan soruşturma tepki gösterdi. Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü böyle bir uygulamanın hiçbir kurumda olmadığını belirterek "Müftü bey ile görüştüm, soruşturma konusunda ısrarlı davrandı. Sendika olarak biz bu durumu İl Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığına ilettik" dedi.

Anamur'da 61 imama soruşturma
Anamur'da 61 imama soruşturma admin
Bu içerik 1169 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Diyanet Başkanı Ali Erbaş 19 Eylül'de Hafızlık İcazet Programına katılmak için Mersine geldi. Bu nedenle Çamlıyayla'dan Anamur'a kadar tüm Diyanet Personeli Mersin il merkezinde tertip edilen toplantıya katılmak için çağrıldı. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve camiye ilgiyi artırma ve cami hizmetlerini daha etkin ve verimli hale getirme, din görevlilerinin mesleki motivasyonlarını artırıcı çalışmalar yapmak için düzenlenen toplantıya Mersin'e 250 kilometre uzaklıkta bulunan Anamur'daki imamlarda bazıları katılamadı. Olayın üzerinden bir aydan fazla zaman geçtikten sonra Anamur Müftüsü Zeynel Abidin Çınar tarafından 61 görevliye toplantıya katılmadıkları gerekçesiyle soruşturma açarak savunma istedi.

GÖRGÜLÜ: MÜFTÜ BEY 250 KİLOMETREDEN GELEMEYENLERE SORUŞTURMA AÇMIŞ

Gazetemize konuşan Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, 19 Eylül'de

Diyanet İşleri Başkanı'nın Mersin'e geldiğinin Mersin'de önce hafızlık icazet programına daha sonra ise personelle yapılan toplantıya katıldığını söyledi. Bu toplantının amacının personeli motive etmek ve din hizmetinin verimini artırmak olduğunu ifade eden Görgülü "Bu toplantı için Mersin'de bulunan 13 ilçemizde 2 bin 100 görevlimiz var. Bu görevlilerin hepsi bu program için Mersin'e çağrılıyor. Bu 2 bin kişinin buraya gelmesi hem zor hem mümkün değil. Mersin'e 200 kilometre uzaklıktaki Anamur'dan 140 personelin buraya gelmesi mümkün değil. İçinden 61 arkadaşımız gelmemiş. Gelenlerden bazıları da geldiklerine dair personel listesine imza atmamış. Bunların tümü için Anamur Müftüsü Zeynel Abidin Çınar tarafından soruşturma açılmış" dedi.

"PERSONELİN MOTİVASYONUNU NİYE BOZUYORSUNUZ?"

Konu ile ilgili Anamur Müftüsünü aradığını anlatan Görgülü, "Hocam bu toplantı bir buçuk ay önce yapılmış. Personelin moralini bozmayın" dedim. Çünkü Diyanet İşleri Başkanı'nın bundan haberi olsa bu personelin hepsini getirtmez. Bizim ilçelerimizin hepsi Mersin'e yakın değil. Çamlıyayla, Anamur, Gülnar, Mut gibi yerler Mersin'e uzak yerler. Bütün herkesi buraya toplamak mümkün değil. Böyle bir uygulama hiçbir kurumda yok. Bu soruşturmalar ceza verilmese bile arkadaşlarımızın çalışma azmini kırıyor. Bunlar doğru şeyler değil. Müftü bey ile görüştüm ama soruşturma konusunda ısrarlı davrandı. Ceza vermeyeğini söyledi ama ceza vermeyeceksin güzel ama niye soruşturma ile personelin moralini bozuyorsun. Üzerinden bir buçuk ay geçmiş olayı niye tekrar gündeme getirerek personelin moralini bozuyorsunuz. Siz orda hizmeti o personelle yapıyorsunuz. Sendika olarak biz bu durumu İl Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığına ilettik" şeklinde konuştu.

"PERSONELİN DİNLENMEDİĞİ PERSONEL TOPLANTISI OLUR MU?"

Toplantıya merkezden dahi gelemeyenler olduğunu ancak böyle bir uygulamanın yapılmadığını anlatan Görgülü, "Eğer bu bir personel toplantısı ise personelin isteği, şikayeti ve talepleri dinlenmiyor. Başkan sadece konuştu. Başımızın üstünde yeri var. Diyanet İşleri Başkanının bundan haberi yok. Olsa bu kadar insanı toplamaz. Bugün 2 bin 100 personeli buraya getirmek mümkün değil. Madem bu kadar personel toplamışsınız, Eğer din hizmetinde verimi artıracaksanız personelin şikayetleri sorunları dinlenmesi lazımdı. Böyle bir şey yapılmadı. Başkanımız çıktı konuştu plaket takdim edildi. Personelin bir tanesi konuşup sorununu anlamatamadı. Salondan ayrıldı" ifadelerini kullandı.

"PERSONEL SALONU DOLDURMAK İÇİN KULLANILIYOR"

Burada personelin sadece salonu doldurmak için kullanıldığını anlatan Görgülü "Biz buna üzülüyoruz. Bu toplantı din hizmetine bir katkı sağlayacaksa personelle istişare edilmeli ve dinlenmeli. Çalışma şartlarında yerlerinde zorluklar varsa çözüm yolları araştırılmalı. Sadece gel git toplantı yapılması çalışma azmimizi kırmakta" diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi