Advert

Balbay'dan Mezitli Belediyesi’ne övgü

Cumhuriyet Halk Partisi eski milletvekili gazeteci, yazar Mustafa Balbay ve gazeteci, yazar Murat Kaplan, Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet buluşmasının konuğu oldu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatro’da gerçekleşen toplantıda konuşan Balbay, Mezitli’de gördüklerinden çok etkilendiğini ifade ederek;“Karanlığa laf edeceğine bir ışıkta sen yak söylemi işte burada olmaya başlamış. Bugün Mezitli Belediyesi’nin yaptığını yarın başka belediyeler görerek uygulamak isteyecekler. Dönüşüm böyle böyle gelecek” dedi.

Balbay'dan Mezitli Belediyesi’ne övgü
Balbay'dan Mezitli Belediyesi’ne övgü admin
Bu içerik 225 kez okundu.

 Cumhuriyet Halk Partisi eski milletvekili gazeteci, yazar Mustafa Balbay ve gazeteci, yazar Murat Kaplan, Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet buluşmasının konuğu oldu. Söyleşi Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi.

Yazar Celal Soycan’ın yönettiği ve Mezitlililerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Mustafa Balbay, “Mersin’e pek çok kez geldim. Ama bugün gördüğüm şeylerden çok etkilendim. Gündüz zihinsel engelli kardeşlerimizin balosuna katıldık. Çalışmaları yerinde gördük. Özellikle Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’la sokak ekonomisi ve üniversite öğrencilerine yönelik sokak kütüphaneleri çalışmalarını çok beğendim. İşte Türkiye’de dönüşüm bir yerinden başladı. ‘Karanlığa laf edeceğine bir ışıkta sen yak’ söylemi işte burada olmaya başlamış. Mezitli’ye gelerek birkaç saat kitap üzerine konuşuyor olmamız da bu değişimin işaretleridir. Bugün Mezitli Belediyesi’nin yaptığını yarın başka belediyeler görerek uygulamak isteyecekler. Dönüşüm böyle böyle gelecek. Mezitli’ye bir daha geldiğimizde sokaklarda kitapları görüp ‘İlk başladığı günü hatırlıyorum’ demeyi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplumla barışık ve aydınlık fikirler üreten insanların topluma Cumhuriyet ışığını yaymaması için öldürüldüğünü savunan Balbay, öldürülen aydınları tek tek saydı.

"SİYASİ İSLAMIN BU TOPLUMA VEREBİLECEĞİ BİR ŞEY KALMADI"

 

Yeni siyasi oluşumların Ak Parti döneminin sonunu getireceğine dair yorumlara katılmadığını da belirten Balbay, “Elbette haklılık payı var ama bizim bunlara bakmamamız lazım. Bizim bu iktidara karşı yeni bir alternatif seçeneği oluşturmamız gerekiyor. Siyasetle uğraştığım dönemde yurtdışına çıktığımda en çok yaşadığım baskı çok tutucu olduğumuz ve Müslüman Demokratlara biraz daha ılımlı olmamız gerektiği yönünde idi. Şimdi aynı kişiler bize Ak Parti iktidarı ile tam mücadele etmiyorsunuz eleştirisini getiriyorlar. Tek gerçek var. Siyasi İslam’ın bu topluma verebileceği bir şey kalmadı. Elimizde tek Mustafa Kemal’in aydınlanması kaldı. Bunu büyütmek ve fikirlerimizi ve geleceği bunun üzerine inşa etmek gerekiyor. Mezitli Belediyemizin başarısı, İstanbul ve Ankara Belediyelerinde ki yaşanan dönüşüm bize Ilımlı İslam’ın politika üretemediği mesajını veriyor. Bize ılımlı değil ilimli İslam lazım. Onlar çöküyor o zaman CHP iktidarı gelecek diye bakmadan bizim kendimizi alternatif olarak sunabilmemiz lazım. Ortak paydaları olandan bizde payımızı almamız lazım. 1980 öncesi sağ partiler dahil bütün partilerde ön seçim vardı. Son yıllarda bütün partilerin parti içi demokrasilerinin yara aldığını görerek bunu aşacak çözümler üretmemiz lazım. Şu anda içinde ‘daha iyi olabilir’ sesi çıkan tek parti CHP. İyi mi değil, ama daha iyi olabilir. Böyle olmaz deyip kestirip atmak ta çözüm değil adım adım ama hep beraber ilerleyeceğiz” dedi.

KAPLAN: CUMHURİYETİN KÖKLÜ YAPISI ASLA YIKILAMAYACAK

 

Gazeteci Yazar Murat Kaplan da Cumhuriyet değerlerinin köklü yapısının asla yıkılamayacak temeller üzerine kurulduğunu söyledi. Bundan sonra 30-40 yıl daha siyasal İslam’ın iktidar olamayacağını savunan Kaplan, “Sağlam temeller üzerinde kurulmuş olan Türkiye’miz, bir parti geldi 125 yıl iktidar oldu, oradan onu burandan bunu aldı diye yıkılacak bir sistem değil. Bu ülke kurulurken savaşlar yapılmış, şehitler verilmiş, sağlam bir dış politika izlenerek topraklarımız genişlemiştir. Oraya İmam Hatip tabelası asarım, vali çıkar Cumhuriyet kutlamalarını yasaklar, sandıkta şunu yaparım diyerek yıkılmaz. Bunların hepsi bir rüzgâra bakar. Bu dalganın önünde ne olacaklarına toplum karar verir. Ama ben bu mücadelenin yan yana gelerek büyütülmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bugünlere çok zor koşullarda geldiğini belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Atatürk’ün Samsun’a çıkmasından 1 yıl sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurması, hemen arkasından Cumhuriyeti ilan etmesinin ne kadar önemli olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Onun Cumhuriyetin ilanı ile öldüğü döneme kadar 15 yılda yaptıklarını ne kadar iyi anlarsak, günümüzdeki iktidarım 15 yıldır yapmadıklarını daha iyi görürüz. Bizden sonra gelecek çocuklarımıza görevlerimizi çok daha iyi yerine getirmemiz gerekiyor. Bu uğurda mücadele edenlere borcumuzu ödememiz gerekiyor” diye konuştu.

Etkinlikte opera sanatçısı Murat Utku, yaşamından kesitler sunduğu Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Utku’nun Atatürk’ün yaşamı, sanata ve değerlere bakış açısıyla ilgili anlatımları sık sık alkışlarla kesildi.

Başkan Neşet Tarhan’ın konuk yazarlara SoliPompeiopolis işlemesinin yer aldığı anı tabağı ve çiçek sunduğu gecede sonrası imza etkinliği de yapıldı. (Haber Merkezi)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miyavpark yenilendi
Miyavpark yenilendi
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü