Advert

Cumhuriyet coşkusu

Mersin’de Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Vatandaşlar Cumhuriyet'in kuruluşunun 96’ncı yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleştirilen kutlamalara Türk Bayrakları ile katılarak coşkuya ortak oldu. Mersin’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun, Kültür Merkezi Şeref Salonunda tebrikleri kabulüyle başladı. Tebrik törenine Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile kent protokolü, siyasi partiler, askeri erkan ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldı. Tebrik töreninin ardından kutlamalar Cumhuriyet Meydanında devam etti. Buradaki törene vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Törende Vali Su, Tuğamiral Kireçtepe ve Başkan Seçer ile birlikte meydanda bulunanların bayramını kutladı. İstiklal Marşının okunmasının ardından günün önlem ve anlamına ilişkin konuşma yapan Vali Su, "Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır bağımsızlığından ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun sembolüdür" dedi.

Cumhuriyet coşkusu
Cumhuriyet coşkusu admin
Bu içerik 391 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'de Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yılı coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Cumhuriyet Alanı'ndaki törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen, Cengiz Gökçel, Ali Mahir Başarır, Hacı Özkan, Olcay Kılavuz, Baki Şimşek ile askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.  Tören Vali Su'nun Tuğamiral Kireçtepe ve Başkan Seçer ile birlikte meydanda bulunanların bayramını kutlaması ile başladı. İstiklal Marşının okunmasının ardından Vali Su günün önlem ve anlamına ilişkin konuşma yaptı. Cumhuriyetin ilanını büyük bir coşku ve gurur içinde kutladıklarını ifade eden Vali Su, “Bugün millet olarak şanlı tarihimizin çok önemli bir dönüm noktasını, cumhuriyetimizin ilanının 96’ncı yıl dönümünü hep birlikte coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyetimiz, türlü yoksunluklar ve imkansızlıklar içerisinde vatanı için mücadele eden, bu uğurda nice evlatlarını şehit vermiş bir milletin ortak eseri olarak doğmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır bağımsızlığından ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun sembolüdür" dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kenetlenen milletimizin  29 Ekim 1923’te iradesine asla zincir vurulamayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin söz sahibi olamayacağını en güçlü şekilde tüm dünyaya ilan ettiğini vurgulayan Vali Su, "Kurtuluş Savaşını zafere taşıyan, cumhuriyetimize hayat veren bu ruh, 96 yıl önce olduğu gibi bugün de bin yıldır yurdumuz olan kutsal vatanımızda parlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarının şahsında dimdik ayaktadır. En önemli hasletlerinden olan bağımsızlık karakterini her şart altında her zaman gösteren böyle asil, böyle kahraman bir milletin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmak, ülkenin küresel ölçekteki yükselişini daha ileri noktalara taşımak, milleti çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için gece gündüz demeden var güçleriyle çalışmayı sürdüreceklerini ifade eden Vali Su şöyle devam etti: “Cumhuriyetimizi aldığımız noktadan daha ileri seviyelere taşıyıp, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza emanet etmek için bu büyük milletin her bir ferdi olarak üzerimize düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getireceğiz. Millet olarak bugün büyük bir gurur ve coşkuyu yaşamamızı sağlayan cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk başta olmak üzere bu toprakları bizlere sonsuza dek vatan kalan aziz şehitlerimizi sonsuz minnet ve rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bugün 96’ncı yaşını kutladığımız cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde Mersinli hemşehrilerimin ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularla kutluyorum.”

Törende öğrenciler şiirler okurken halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Cumhuriyet alanındaki etkinlikler resmi geçit töreni ile sona erdi.

BAZI VATANDAŞLAR TÖRENDE ÇELENK KONULMAMASINA VE SAYGI DURUŞUNDA BULUNULMAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan çelenk sunma ve saygı duruşu etkinliği yönetmelik gereği önceki gün yapıldığı için resmi kutlamalar sırasında yapılmadı. Bu duruma törene katılan bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Vatandaşlar tepkilerini slogan atarak gösterdi. Bunun üzerine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer vatandaşların yanına giderek yönetmelik gereği önceki gün çelenk sunarak saygı duruşunda bulunduklarını söyledi.  Seçer vatandaşları ikna ederek daha sonra protokoldeki yerini aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miyavpark yenilendi
Miyavpark yenilendi
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü