Fatih Şahin MGC Başkanlığına adaylığını açıkladı

Gazeteci Fatih Şahin, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nin (MGC) 9 Kasım'da yapılacak olağanüstü genel kurulunda başkanlığına adaylığını açıkladı. Sektörün ve çalışanların yaşadıkları zorlukları bildiklerini ifade eden Şahin, "Kendi söküğünü dikemeyen terzilere dönen meslek örgütümüzün yapısal ve işlevsel olarak değişime ve gelişime ihtiyacı var. Yaklaşık 30 yıldırı aktif gazetecilik yapan biri olarak bugün buradan şunun sözünü veriyorum. Çok kısa bir süre içinde çok farklı bir cemiyet göreceksiniz. Üyesi olmaktan onurla ve övünerek bahsedeceğiniz bir meslek örgütü olacağız" dedi.

Fatih Şahin MGC Başkanlığına adaylığını açıkladı
Fatih Şahin MGC Başkanlığına adaylığını açıkladı admin
Bu içerik 395 kez okundu.

 Selma Kılıç

Gazeteci Fatih Şahin, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nin (MGC) 9 Kasım'da yapılacak olağanüstü genel kurulunda başkanlığına adaylığını açıkladı. Adaylığını MGC'de düzenlediği basın toplantısı ile açıklayan Şahin, konuşmasına 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak başladı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kendilerine Cumhuriyet'in yanında özgür ve bağımsız bir basın ilkesini emanet bıraktığını ifade eden Şahin, “Basın hürdür, sansür edilemez” diyerek bize emanet ettiği bu ilke, bugün bizim burada olmamızı sağlayan yegâne sebeptir" dedi.

"OY KULLANAN 7 ARKADAŞIMIZIN KAYDI YAPILMADI"

5 Mayıs 2018'de sancılı bir kongre yaşadıklarını bu kongre sonunda haklarını yasal yollarda aramaktan başka çare bulamadıklarını anlatan Şahin, "Ama gazetecilerin kendi içinde mabedi dışarıya karşı ise mahremi olan Mersin Gazeteciler Cemiyetini asla kamuoyu önünde rencide etmedik. Karalamadık, eleştirmedik, sorgulamadık, yıpratmadık. Yüce mahkemelerin verdiği kararla yeniden bir seçim sürecine girdik. Bu sefer adil ve hakkaniyetli bir seçim yaşayacağımıza inanmak istedik. Ancak; son haftalarda tanık olduğumuz gelişmelere bakınca üzülerek belirtmeliyim ki, yaşadıklarımızdan asla ders çıkartamıyoruz. Mahkeme kararlarından sonra büyük bir uzlaşı içinde olduğuna inandığımız bu yönetim, üye listelerinin güncellendiğini ve DERBİS sistemine kayıt olması gerektiğini belirten, bizim de destek verdiğimiz bir çağrı gerçekleştirdi. Biz de meslek örgütümüzün attığı bu ciddi sandığımız adıma karşılık verip, istenilen belgeleri vermeyen 11 arkadaşımızdan gerekli belgeleri alarak  son tarihten yaklaşık bir hafta önce imza karşılığında teslim ettik. Biz samimi ve ciddi bulduğumuz bu karar karşısında umutlanırken, bir süre sonra sosyal medyadan bir liste yayımlandı. Listeyi incelediğimizde maalesef ilçeler dahil 11 arkadaşımızın dosyalarından sadece 4 tanesinin DERBİS’e kaydedildiğini, diğer meslektaşlarımızın oy haklarının ise nedenini anlayamadığımız bir şekilde yine ellerinden alındığını gördük" şeklinde konuştu.

O günden beri ikna edici bir açıklama yapamayan yönetim kurulunun “gözden kaçmış” gibi mazeretlerle yaşanılan haksızlığı savuşturduğunu iddia eden Şahin şunları söyledi:

"Seçim sonrası oluşabilecek hukuksal durumdan kim sorumlu olacak? Seçimin iptaline kadar gidebilecek bu yanlışta neden ısrar ediliyor? Biz bu seçimi neden yeniden yapıyoruz? Tam da bu nedenlerden dolayı değil mi?

"TÜNELDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞTAYIZ"

Kongrenin yapılacağı salonla ilgilide MGC yönetimini eleştiren Şahin şöyle devam etti: "353 kişilik üye listesi yayınlanmasına ve uyarmamıza rağmen, kongre için 200 kişilik salon tutulmasının da hangi akıl ve mantıkla yapıldığını anlayamadık. Büyükşehir Belediyesi Kongre Salonu ve Akdeniz Belediyesi Metropol Nikâh Salonu kongre günü boş olmasına rağmen neden bize dar gelecek bir salon tercih edildi? Her şeye rağmen gelecek umutlarını yitirmeyen biz gazetecilerin olacaktır. Hepimiz sektörün ve çalışanların yaşadıkları zorlukları biliyoruz.Özellikle son dönemde gazetelerin içinde bulunduğu ekonomik buhran öyle arttı ki, korkarım Türkiye'de dalga dalga yayılan gazetelerin kapanması, Mersin'e de sirayet etmek üzere. Ayrıca radyo ve televizyonların da durumu ortada. Biz hem kenti hem de sektörü tetikleyici güç olarak meslek örgütümüz Mersin Gazeteciler Cemiyetini görüyoruz. Kendi söküğünü dikemeyen terzilere dönen meslek örgütümüzün yapısal ve işlevsel olarak değişime ve gelişime ihtiyacı var. Yaklaşık 30 yıldırı aktif gazetecilik yapan biri olarak bugün buradan şunun sözünü veriyorum. Çok kısa bir süre içinde çok farklı bir cemiyet göreceksiniz. Üyesi olmaktan onurla ve övünerek bahsedeceğiniz bir meslek örgütü olacağız.Çünkü Gazeteciler Cemiyeti, hepimizin şerefi ve onurudur. Bilinmelidir ki basın özgürlüğü için tünelden önceki son çıkıştayız!"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”