CHP'den alternatif Cumhuriyet kutlaması

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı tarafından alternatif kutlama programı düzenlendi. Alternatif kutlama nedeniyle Atatürk evi önünde toplanan CHP'liler Cumhuriyet Alanına kadar yürüyerek Atatürk Anıtına çelenk sundu. CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, "Ülkesini işgalcilerden temizleyen onurlu bir halkın, bize miras bıraktığı bu büyük değere sahip çıkmak, Cumhuriyetimizi çağdaş bir demokrasiyle taçlandırmak acil görevimizdir" dedi.

CHP'den alternatif Cumhuriyet kutlaması
CHP'den alternatif Cumhuriyet kutlaması admin
Bu içerik 421 kez okundu.

 Esra Şasi Yağmur

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersini İl Başkanlığı  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle alternatif kutlama programı düzenlendi. Alternatif kutlama nedeniyle Atatürk evi önünde toplanan CHP'liler Cumhuriyet Alanına kadar yürüdü. Alternatif kutlamaya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Alpay Antmen, Cengiz Gökçel, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve partililer katıldı.

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay'ın Atatürk anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. CHP İl Başkanı Aktay burada yaptığı konuşmada, "Cumhuriyet, bağımsızlık demektir. Cumhuriyet, millet egemenliği demektir. Eşit yurttaşlıktır, halk iradesinin üstüne gölge düşürmemektir. Cumhuriyet, düşünce ve inanç hürriyetidir, kadın-erkek eşitliğidir. Cumhuriyet, demokrasinin, laikliğin, sosyal adaletin teminatı, “kimsesizlerin kimsesi”dir. Cumhuriyet, en çok da devrimciliktir" dedi.

 Devrimciliğin ise değişim ve gelişimi gözlemeyi,  aydınlık yarınlara ulaşmak için her koşulda yeni ve yaratıcı  mücadele yolları bulmayı gerektirdiğini ifade eden Aktay şöyle devam etti: "Ülkesini işgalcilerden temizleyen onurlu bir halkın, bize miras bıraktığı bu büyük değere sahip çıkmak, Cumhuriyetimizi çağdaş bir demokrasiyle taçlandırmak acil görevimizdir. Bağımsızlığımıza, Cumhuriyetimize ve halk egemenliğine kast edenlere karşı, bizleri kökenimize, inançlarımıza, görüşlerimize göre ayrıştırmak isteyenlere karşı, özgürlük, eşitlik ve adalet için, bir arada kardeşçe bir geleceği inşa etmek için hep birlikte mücadele etmeliyiz" şeklinde konuştu.

SEÇER: YOĞUN MÜCADELELER SONUNDA BAŞARILAR ELDE ETTİK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise çok onurlu bir Belediye Başkanı olduğunu ifade ederek "Mustafa Kemal Atatürk ve onun mücadele arkadaşlarının kurduğu partinin bir Belediye Başkanı olarak ilk kez Cumhuriyet Bayramında sizlerin karşısındayım. Bunlar yoğun mücadeleler sonrası gelen başarılardır. Bunlar sizler gibi hukuk devletini önceleyen demokrasiyi önceleyen hakça bölüşümü önceleyen yurttaşların mücadelesi sonucu elde edilmiş kazanımlardır. Bunların değerini bilmemiz lazım. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olmak bir Cumhuriyet çocuğu olarak sadece bana değil sizlere de onur ve gurur vermeli" diye konuştu.

Tören milletvekillerinin konuşması ve bir çocuğun İstiklal Marşı'nı okuması ile sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miyavpark yenilendi
Miyavpark yenilendi
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü