Advert

"Myrna art 2019" Hastane Caddesi’ni hareketlendirecek

Mersin'de 29 Ekim'de Hastane Caddesi'nde Uluslararası Hastane Caddesi Sanat Projesi 2019 "Myrna art 2019" etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler nedeniyle 29 Ekim'de Hastane Caddesi trafiğe kapatılacak. Ulu Cami yanından Eski Mersin Devlet Hastanesi’ne kadar tüm Kuvayi Milliye Cadde’sinde sokak sergileri, konserler, vdeo mapping, yabancı ve yerel esnafların satış tezgahlarının da yer alacağı pazarlar, yerel ve yabancı sanatçıların açık atölyeleri gibi etkinlikler caddenin sağ ve sol şeridinde yer alacak.

admin
Bu içerik 544 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'de 29 Ekim'de Hastane Caddesi'nde Uluslararası Hastane Caddesi Sanat Projesi 2019 "Myrna art 2019" etkinlikleri düzenlenecek. "Mersin Uray Art 2019" etkinliğinin devamı olacak etkinlikle ilgili Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gülseren Tor, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın açıklaması yaptı.

Etkinliğin kuratörlüğünü üstlenen Tor, Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz, Mezitli Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Pegasus Hava Yolları,Gradi Reklam Şirketi ve İçel Sanat Kulübü ve Sokak Ekonomisi Platformu İşbirliği ile yapacakların etkinliğin 19 Mayıs 2019 tarihinde yaptıkları “Mersin UrayArt2019 “ etkinliğinin devamı olarak planlandığını kaydetti.

Yöntem olarak sanat ve sanata dair uygulamalı ve teorik etkinlikler yer alacağını anlatan Tor, "1 gün sürecek etkinlikte caddenin tarihi ve işlevsel önemi hedef alınmıştır. Bu bağlamda tüm Kuva-i Milliye Caddesi’nde sokak sergileri, konserler, Video Mapping, yabancı ve yerel esnafların satış tezgahlarının da yer alacağı pazarlar, yerel ve yabancı sanatçıların açık atölyeleri gibi tüm etkinlikler caddenin sağ ve sol şeridinde yer alacaktır" dedi.

HASTANE CADDESİ TRAFİĞE KAPATILACAK

Etkinlik nedeniyle caddenin trafiğe kapatılacağını anlatan Tor,

"Bu güvenli ortamda canlı sanatsal etkinler canlı izlenecek. Kaybolmak üzere olan dostluk ve “Misafirperverlik” değerlerimizin yeniden kazanılması diğer hedeflerden biridir. Kültürlerarası diyalogda öneminin göz ardı edilemeyeceği yerellikte- kentlilik ilişkisinin geliştirileceği bu süreçte İşlevini nispeten yitirmiş, Gümrük Meydanı , Yoğurt Pazarı,Metropol binası, Süslü Çeşme ( Kuru Çeşme) , eski devlet Hastanesi binaları ve cadde üzerindeki tarihi binalar için planlanan gösteri, sergi ve konser gibi etkinlikler yer alacak" şeklinde konuştu.

"DÜNYANIN CEŞİTLİ ÜLKELERİNDEN KATILIMCILAR OLACAK"

Sokak Ekonomisi Platformunun da yer alacağı bu süreçte Dünya Esnaflar Birliği olarak Launch Self Workers Global, GraduateInstıtute Geneve katılımıyla da Hindistan, İspanya, Arjantin, İsviçre, Almanya ve İtalya’dan ekiplerin etkinliği şenlendireceğini anlatan Tor, "Ülke çapında da Giresun, Trabzon, Ankara, İstanbul vs. kentlerden ekipler etkinliğe katılacaklardır. Akademik ve profesyonel esnafların görüş, bilgi ve önerileri çerçevesinde Panel ve konferanslar serisi doğrultusunda esnaf, sanatçı ve ilgili yetkililer bu bilgi paylaşımı içinde yanımızda olacaklar" şeklinde konuştu.

Etkinliklerinin türü ve nitelikleri konusunda da bilgi veren Tor şöyle devam etti: "Metropol binasının 4 bir yanında video Mapping, Süslü çeşmesinde düzenleme, Hastane binasında ve bahçesinde sergi ve canlı müzik etkinleri planlanmakta. Yerel ve evrensel ortamlarda kentimizin kalbinin attığı ülkenin akupunktur noktası dediğimiz bu önemli yerde etkinlikler yanında genel kent estetiğini destekleyecek sokak estetiği, sanat, doğa, tarih ve hafızalarımızı teşhir eden tarihi binalar, dükkanlar  ve  yeşil sokak ile nefes alınan bir “eko cadde” yani yaşanabilir bir caddeye dönüştürülmesi planlanmıştır" diye konuştu.

"ETKİNLİK EKONOMİK BUNALIMA İLAÇ OLACAK"

Etkinliğin kentte yaşanan kültürel, sosyal ve ekonomik bunalıma nispeten bir ilaç olacağını vurgulayan Tor şunları söyledi:

"İlki yapılacak olan proje; bu caddenin İşlevi ve önemi konusunda tanınırlığı, turistik gelişmesi konusunda işlevsel tutumunun güçlenmesi, kent ekonomisine katkı sağlanması, katkı sağlayan kurum kuruluş ve bireyeler destek verilmesi,  Kültürel ve sanatsal kalkınmanın geliştirilmesi, Tarihi ve doğal dokunun korunması ve görünürlüğü, Ticari ilişkilerin uluslararası ortamlarda tutunması, Kuşaklar ve milletlerarası güvenirliğin ve tanınırlığın sağlanması konusunda araç olacaktır"

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti