NKP'den Ekoloji Mitingi'nin iptaline tepki!

Mersin'de Nükleer Kartışı Platform (NKP) üyeleri Ekoloji Birliğinin, 26 Ekim 2019 Cumartesi günü Ankara’da düzenleyeceği “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz” mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi. Halk Evleri'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan NKP yürütme kurulu üyesi Osman Koçak, "Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim Krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz" dedi.

NKP'den Ekoloji Mitingi'nin iptaline tepki!
NKP'den Ekoloji Mitingi'nin iptaline tepki! admin
Bu içerik 345 kez okundu.

 Esra Şasi Yağmur

Mersin'de Nükleer Kartışı Platform (NKP) üyeleri Ekoloji Birliğinin, 26 Ekim 2019 Cumartesi günü Ankara’da düzenleyeceği “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz” mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını protesto etti.

Halk Evleri Mersin Şube'sinde düzenlenen basın toplantısında NKP üyeleri yasaklamaya tepki gösterdi. NKP Yürütme Kurulu üyesi Osman Kocak burada yaptığı basın açıklamasında; Ekoloji Birliğinin, 26 Ekim 2019 Cumartesi günü Ankara’da “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma Dur Diyoruz” adıyla düzenlediği mitingin Ankara Valiliği eliyle yasaklandığını söyledi. Bu yasaklama mantığını Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da gördüklerini belirten Koçak, "Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır. Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim krizine, ekolojik yıkıma, talana ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz" dedi.

Ankara Valiliği'nin mitingi siyasi iktidarın bilgisi ile yasakladığını öne süren Koçak, miting yapılabilmesi durumunda gündeme getirecekleri konuları şöyle sıraladı: "İlk nükleer santral projesi olan Mersin Akkuyu’da temel atıldı. Daha temel aşamasında inşaatta çatlaklar meydana geldi ve aylar sonra basına yansıdı.  Mersin Nükleer Karşıtı Platform olarak mücadelemizi sürdürüyoruz.  Yıllardır mücadele edilen Sinop Nükleer Santralı Projesi’nde Japonya, çeşitli gerekçelerle projeden çekildiğini açıkladı. NGS için İnceburun Yarımadasında kesilen yüz binlerce ağacın kesildiği ile kaldı. Nükleer karşıtlarının sesini birleştirerek daha güçlü duyurmak için gidiyorduk.

Ankara’ya ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları ve toplumun tüm kesimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik hakları için birlikte mücadele edeceğimizi herkese ilan etmeye gidiyorduk. 

Kapitalist sistemin doğayı, yaşam alanlarımızı ve emeğimizi pazar haline getirmesine ve sömürmesine hayır demeye gidiyorduk.

Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleten, doğayı ve yaşamımızı tehlikeye atan nükleer santrallere ve termik santrallere, altın madenlerine, HES’lere, RES’lere, JES’lere, termik, nükleer ve biokütle santrallere, balık çiftliklerine, endüstriyel tarıma, kirli sanayiye, taş ocaklarına, aşırı yapılaşmaya, çılgın mega projelere, sınırsız sonsuz otoyollara, betonlaşmaya, doğal ve tarihi SİT alanlarının yok edilmesine dur demeye gidiyorduk."

Koçak mitingde dile getirecek oldukları ana taleplerini ise şöyle sıraladı;  "Altın madenciliği, metalik madencilik, nükleer santrallar, termik santrallar, HES’ler, JES’ler, RES’ler, balık çiftlikleri, taş ocakları, aşırı yapılaşma, endüstriyel hayvancılık, gereksiz duble yollar, köprüler, havaalanları gibi iklim krizine ve tüm ekolojik yıkıma yol açan tüm talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerinin ülkenin her tarafında acilen durdurulmasını, Halkın onayı olmayan hiçbir projenin uygulanmamasını,  Bu projelerinin ve çalışmalarının önünü açan başta maden ve enerji yasaları olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesini, Ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları mücadelesi önündeki tüm engellerin, kısıtlamaların, yasaklamaların kaldırılmasını istiyoruz.Uygulamalar çok açık olarak ortaya koymaktadır ki, ekolojik yıkımın sorumlusu sermaye sahipleri ve onların temsilcisi siyasi iktidar kar ve rant uğruna ekolojik yıkımı sürdürmeye kararlıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”