"Demokrasi ancak hukuk yoluyla kurulabilir"

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 'Acil Demokrasi' panelinde yaptığı konuşmada Türkiye'nin acil olarak demokrasiye ihtiyacı olduğunu bununda ancak hukuk yoluyla kurulabileceğini kaydetti. Suçlu olan bir insanın adil bir şekilde yargılanması gerektiğini, kurunun yanında yaşta yanar biçimindeki bir açıklama ile bunun geçiştirilemeyeceğini ifade eden Kaboğlu "Hukukta yakmak fiil kullanılmaz hukukta yakmak yoktur, hukukta yargılamak vardır. Yargılarsınız suç işlemişse adil bir biçimde yaptırıma tabi tutarsınız ama siz on binlerce kişiyi gece yarılarında sokağa atıp ondan sonra mahkeme kapılarını da kapattığınız zaman işte o zaman acil demokrasi başlığı da onu karşılamaz" ifadelerini kullandı.

admin
Bu içerik 380 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

CHP Yenişehir İlçe Başkanlığı tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde Acil Demokrasi paneli gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ahmet Özer'in moderatörlüğünü yaptığı panelde CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ve Siyaset Bilimci Dr. Kerem Kılıçdaroğlu konuşmacı olarak katıldı.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit'in selamlama konuşması ile başlayan panelde ilk sözü alan Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, "2016’da önce demokrasi diyorduk şimdi ise acil demokrasi diyoruz. Çünkü şimdi hukuka acil ihtiyacımız var.  Sadece hukuk devleti içerisinde bir demokrasi arayışı değil, hukuk yoluyla demokrasi arayışı değil sadece sosyal hukuk devleti yoluyla demokrasi arayışı değil aynı zamanda Mersin’de olup ta çevre demokrasisinden söz etmemek mümkün değil. Çevre yoluyla demokrasi arayışıdır. Çünkü Mersinlerin başına bu bölgeye musallat edilen Nükleer Santral Projesi esasen tam da bu acil demokrasinin merkezinde bulunuyor. Çünkü demokrasi ancak hukuk yoluyla kurulabilir. Eğer hukuk dışlanırsa demokrasi kurulamaz" şeklinde konuştu.

"AKKUYU NGS HUKUK DIŞI İHALE EDİLDİ"

Akkuyu Nükleer Santrali'nin hukuk dışı bir biçimde ihale edildiğini anlatan Kaboğlu "Rusya’da henüz kurulmamış olan bir firmaya uluslarası anlaşmalar yoluyla verilmiştir. Uluslarası anlaşmanın hazırlanma nedeni de Anayasa Mahkemesinin bunu iptal edememesi içindir. Uçak hadisesi hatırlayın. Putin Türkiye’yi burnunu sürtmek için her şeyi yaptı ama kesinlikle Akkuyu Nükleer Santrale dokunmadı. Geçen hafta Soçi mutabakatı ile kendisini Suriye tarafına atmış oldu. Acil demokrasi görüldüğü gibi hem hukuk devleti, hem sosyal devlet, hem de çevre devleti için gerekli" ifadelerini kullandı.

"HUKUKTA YAKMAK YOKTUR, YARGILAMAK VARDIR"

Suçlu insanların adil bir şekilde yargılanması gerektiğini anlatan Kaboğlu, "Yoksa kurunun yanında yaşta yanar biçimindeki bir açıklama ile bunu geçiştiremezsiniz. Hukukta yakmak fiil kullanılmaz. Hukukta yakmak yoktur, hukukta yargılamak vardır. Yargılarsınız suç işlemişse adil bir biçimde yaptırıma tabi tutarsınız ama siz on binlerce kişiyi gece yarılarında sokağa atıp ondan sonra mahkeme kapılarını da kapattığınız zaman işte o zaman acil demokrasi başlığı da onu karşılamaz" dedi.

"ANAYASA'DAN HUKUKTAN VE DEMOKRASİ'DEN UZAKLAŞILDI"

Türkiye'nin 15 Temmuz’a Anayasa yüzünden değil Anayasa'nın amir hükümlerine yöneticilerin saygı göstermemesi nedeniyle geldiğini anlatan Kaboğlu "Bunun başında Anayasa'nın 70. maddesi olan liyakat ilkesi geliyor. İkincisi Anayasa'nın 24. maddesi geliyor. Dinin politikaya alet edilmesi. Din politikaya alet edildi. Cemaat ortak edildi yönetime. Türkiye bağıra bağıra 15 Temmuz gecesine geri geldi.  15 Temmuz’un bir daha yaşanmaması için hukuka ve liyakata dönülmesi gerekiyordu. Ama tam tersi yapıldı. Anayasadan, hukuktan uzaklaşıldığı gibi demokrasiden de uzaklaşıldı. Eğer hukuk yoksa demokrasi de yoktur. O nedenle hukuk yoluyla demokrasi kavramını sürekli vurgulamak durumundayız" şeklinde konuştu.

Bu bakımdan 16 Nisan'da oylanan metnin 15 Temmuz Anayasası olarak nitelendirilebileceğini ifade eden Kaboğlu "Bu metin tümüyle bildiğiniz gibi 9 Temmuz 2018’de yürürlüğe girdi ve bir yıllık uygulamasının ardından kendilerinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adını verdikleri, bizim tek adam rejimi, tek kişi yönetimi dediğimiz, kişi, parti, devlet birleşmesi adını verdiğimiz veya benim tek sözcük olarak monokrasi adını verdiğim yönetimin sürdürülebilir olmadığı bir yıllık uygulama sonucunda ortaya çıktı. Sürdürülebilir olmadığını kendileri de anladılar ama kendi parti disiplinleri, yürütme ve partinin ve devletin birleştirilmiş olması AK Partili vekillerin muhalif görüşlerini dile getirmelerini engelliyor" ifadelerini kullandı.

KARAKAŞ: SORUNLAR 17 YILDA BÜYÜDÜ

Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ise Türkiye'nin demokratik ülkeler sınıfında olmadığını iddia ederek otoriter bir rejimin bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin sorunlarının 17 yılda çok büyüdüğünü ifade eden Karakaş, "İşsizlik, ekonomik sorunlar, pahalılık, devletin, Cumhuriyetin 90 yılda biriktirdiği mal varlıkların elden çıkarılması. Bir sorunumuz daha var Kürt sorunu. Halen bazı insanlar soruyor böyle böyle bir sorunumuz var mı diye? Tayyip Erdoğan'a sorarsan önce 'benim sorunum çözeceğim' dedi, Sonra 'bu sorun nereden çıktı öyle bir şey yok' dedi" şeklinde konuştu.

YUNUS EMRE: DEMOKRATİK YOLDAN İKTİDARI DEĞİŞTİRME KAPASİTEMİZ VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre ise yapılacak bir seçimde sorumlulukları olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Nasıl geçmişte kimse yapamamışken biz milli mücadeleyi, devrimleri, Türkiye’yi demokrasiye taşımış, Türkiye'de toplumla solun fikirlerini bütünleştirmişsek bugün de 21. yüzyılın gereği olan gereği olan Türkiye’deki demokrasiyi gerçekleştirmek demokratik yoldan iktidar değişikliğini gerçekleştirmek bizim sorumluluğumuzdur. Bunu başaracak kapasite bunu başaracak güç bizim partimizde var."

KILIÇDAROĞLU: DEMOKRASİ VE DEMOKRATİKLEŞME İLE İLGİLİ CİDDİ SORUNLAR VAR

Siyaset Bilimci Dr. Kerem Kılıçdaroğlu ise "Acil demokrasi talebi var. Demokrasiyle ilgili demokratikleşme ile ilgili ciddi sorunlar var. Bu sadece Türkiye’de değil bu tüm dünyanın bir çok yerinde farklı yerinde görebiliyoruz" dedi.

Türkiye'deki muhalefetin Erdoğan populizmine karşı iyi bir mücadele ile yoluna devam ettiğini düşündüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu "AKP kurulduğundan bugüne çok ciddi bir örgütlenme başarısı gösterdi. Bence AKP'nin başarılı olduğu tek şey iyi bir örgütlenme başarısı bu örgütlenmenin de zaman içerisinde ideolojinin kaybolması devreye farklı unsurların girmesi ile oluşması yani kayırmacı bir strateji izlemesi" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti