Ayşe Türktan, MTSO Sanat Galerisi’nde sergi açtı

Rehber öğretmen olarak emekli olması sonrasında tezhip sanatıyla 60 yaşında tanışan Ayşe Türktan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde tezhip ve minyatür sergisi açtı. Sanatçının ‘aşkla yaptım’ dediği 60 eser, sanatseverlerden tam not aldı.

Ayşe Türktan, MTSO Sanat Galerisi’nde sergi açtı
Ayşe Türktan, MTSO Sanat Galerisi’nde sergi açtı admin
Bu içerik 230 kez okundu.

  MTSO Sanat Galerisi, Tezhip Sanatçısı Ayşe Türktan’ın sergisine ev sahipliği yapıyor. Tezhip ve minyatür tekniği ile hazırlanan 60 eser, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sanatçının 4’üncü kişisel sergisinin açılışına, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol’un yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

TÜRKTAN: “60 YAŞIMDA TEZHİP SANATI ÖĞRENDİM”

Sergi açılışında konuşan Sanatçı Ayşe Türktan, tezhip sanatıyla 60 yaşında tanıştığını ve o günden buyana tezhip yaptığını söyledi. Mersin’de çeşitli liselerde rehber öğretmen olarak çatıktan sonra emekli olup bir süre daha özel kurslarda çalıştığını bildiren Türktan, 2007 yılında Tehzip hocası Funda Meray Şahin ile tanıştıktan sonra hayatının nasıl değiştiğini anlattı. Tezhibin sabır isteyen bir sanat olduğuna işaret eden Türktan, “Çok iyi bir hoca ile karşılaştım. Ben de çok sabırlıydım. Ayrıca çok sıkı çalıştım. El ve fırça becerisi geliştirdim. Hocamın desteği ve sabrı da bana yardımcı oldu” dedi.

“BU İŞİ YAPABİLMEK İÇİN ÖNCE SABIR, SONRA SEVGİ, SONRA DA ÇALIŞMAK GEREKİYOR”

“Bir şeyler ürettiğiniz zaman hayata bağlılığınız” artıyor diyen Türktan, tezhip yaparken hiçbir şey düşünmediğini bu açıdan kendisi için sonsuz terapi özelliği taşıdığını söyledi. Çalışmalarını aşkla yaptığından bahseden Türktan, sergi açmak gibi kaygılarının olmadığını ancak çevresindeki insanların ısrarı ve hatırı üzerine sergiler açtığını kaydetti. Resim alt yapısının olmadığını belirten Türktan, “Bu işi yapabilmek için önce sabır, sonra sevgi, sonra da çalışmak gerekiyor. Daha sonrası kendiliğinden geliyor, durmadan üretiyorsunuz” diye konuştu.

MTSO Sanat Galerisi’nde ikinci kez sergi açtığını da bildiren Türktan, “Sevdiğim işi yapmaya devam edeceğim. Yanımda olan herkese sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

13 Kasım’a kadar açık kalacak sergi, hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu ise cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toroslar’da 450 adet fidan toprakla buluştu
Toroslar’da 450 adet fidan toprakla buluştu
Satranç turnuvasının finali 22 Kasım'da
Satranç turnuvasının finali 22 Kasım'da