Çukurova’nın başkanları Gastronomi Günleri’nde buluştu

Mersin, Adana ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanları, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Tarsus Gastronomi Günleri’nde buluştu. Stant ziyaretlerinin ardından gerçekleştirilen Gastronomi Günleri’nin final yemeğine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,

Çukurova’nın başkanları Gastronomi Günleri’nde buluştu
Çukurova’nın başkanları Gastronomi Günleri’nde buluştu admin
Bu içerik 249 kez okundu.

  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan eşleri ile katıldı. Programa CHP Mersin Milletvekilleri de katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Kent Konseyi, Tarsus Kent Konseyi, Tarsus SlowFood Grubu ile Tarsus Zeytin Platformu işbirliğiyle gerçekleşen Gastronomi Günleri, bu yıl “Öğrenelim Öğretelim” teması ile yapıldı. 3 gün boyunca devam eden Tarsus Gastronomi Günleri, 3 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı da bünyesinde misafir ederken,  Mersin ve Tarsus’a özgü lezzetlerin tadına varan ve Tarsus’un tarihi havasını soluyan Başkanlar, Gastronomi Günleri’nden memnun ayrıldı.

SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZI BU GÜZELLİĞİ GÖRMEK İÇİN GETİREBİLİRSEK EKONOMİK HAYATIMIZA ÖNEMLİ KATKILAR YAPABİLİRİZ”

Başkan Seçer, Gastronomi Günleri kapsamında Tarsus mutfağının eşsiz lezzetlerini hep beraber tattıklarını ve SlowFood’un bu etkinliklere ayrı bir değer kattığını ifade ederek, SlowFood’un yeni bir konsept ve anlayış olduğunu vurguladı. Seçer, “Bölgemiz her konuda zengin olduğu gibi, yeme içme konusunda da son derece zengin. Hatay da, Adana da, Mersin de özelinde Tarsus da öyle. Yemeyi, içmeyi sevince de böyle güzel yemekler, lezzetler ortaya çıkıyor. Bunun yanında da muazzam bir sofra kültüründe benzeşmemiz var. Kendi içimizde, kendimizi ikna etmekle, kendimizi memnun etmekle, kentlerimizi, şehirlerimizi zenginleştiremeyiz. Kentimizin dışından vatandaşlarımızı Türkiye sınırları içinde ya da komşu coğrafyalardan, Avrupa’dan, diğer ülkelerden insanları buraya bu güzelliği görmek için getirebilirsek, o zaman hem sosyal hayatımıza, hem kültürel hayatımıza, hem de ekonomik hayatımıza önemli katkılar yapabiliriz” dedi.

“LÜTFÜ VE ZEYDAN BAŞKAN’DAN EDİNECEĞİM ÇOK GÖRGÜ VE DENEYİM VAR”

Artık bu yeni dönemde belediyeciliğin sadece rutin işleri kapsamadığını dile getiren Seçer, “Yeni dönemde büyükşehir belediye başkanlığı rutin işlerin yanında birçok konuyu da kapsayan görevlerden oluşuyor. En iyi şekilde, en layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Ama benim bir şansım var. Sayın Lütfü Başkan ve Zeydan Başkan gibi iki değerli hocam var. Ben daha onların yanında yeni bir belediye başkanıyım.  Bu konuda onlardan edineceğim çok görgü ve deneyim var. Bu insanlar da kentlerine emeklerini, yıllarını, alın terlerini verdiler. Kendilerini takdirle izliyorum. Onlardan çok ders çıkarıyorum” diye konuştu.

KARALAR: “DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BU COĞRAFYAYA BENZEYEN BAŞKA BİR COĞRAFYA YOK”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da konuşmasında, böyle bir coğrafyada ve lezzet dünyasında doğmanın, yaşamanın büyük bir şans olduğunu ifade ederek, “Dünyanın hiçbir yerinde bu coğrafyaya benzeyen başka bir coğrafya yok. Bu yörede toplam 600’e yakın lezzet var. Birbirine yakın yemekler ama hepsinin olağanüstü lezzeti ve ayrı tadı var.  Bir kentte ne kadar zenginlik varsa, o kentin yaşaması ve değerlendirmesi gereken, Türkiye’nin değerlendirmesi gereken, hatta dünyaya açılması gereken ne kadar zenginlik varsa onu tanıtmak da bizim görevlerimizin başında geliyor” ifadelerine yer verdi.

SAVAŞ: “BU GÜZELLİKLERİN LEZZETİ PAYLAŞTIKÇA ARTIYOR”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise bu coğrafyada Urfa’dan Mersin’e kadar nereye dokunulsa tarih ve kültür fışkırdığını vurgulayarak, şunları söyledi:

 

“Hem de çeşit çeşit. Bütün bu güzelliklerin yanında insanlarımızın güzel yemekleri de fışkırıyor. Biz o güzel yemekleri Urfa’dan Mersin’e, Tarsus’a kadar tatmanın zevkini yaşıyoruz. Bu güzellikler paylaştıkça güzelleşir, paylaştıkça lezzeti artar, paylaştıkça cebimize, ekonomimize katkı sağlar. Biz bunu Türkiye olarak yeni keşfettik. Mersin’de de gerçekten çok güzel bir yemek kültürü var. Çok güzel tarihi eserler de var. İnsanların manevi dünyasına hitap eden, Hıristiyanlık öncesi birçok manevi şahsiyetin yaşadığı çok önemli bir coğrafyada yaşıyoruz. Tabi bütün bu güzellikler, güzel yemekler, güzel çeşitler doğurmuş. Bizim bu çeşitleri dünyayla paylaşmamız lazım. Onun için buradayız. Biz el ele vereceğiz. Hep birlikte bu coğrafyanın birikimlerini, lezzetlerini dünyayla paylaşacağız. Paylaşırken de kol kola girip birlikte hareket etme tarzını yakalayacağız.” (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı