Advert

Facia ucuz atlatıldı

Mersin'de koruma altında bulunan yaklaşık 100 yıllık tarihi bina büyük bir gürültüyle çöktü. Normal zamanlarda araç ve yaya trafiğinin oldukça yoğun olduğu bölgede çökme sırasında kimsenin olmaması büyük bir faciayı önledi. Merkez Akdeniz ilçesi Cami Şerif Mahallesi Cemal Paşa (Fabrikalar) Caddesi ile Hastane Caddesinin kesiştiği bölgeye yakın bir yerde bulunan Necati Kurtuluş'a ait koruma altındaki 100 yıllık 2 katlı bina hafif yağan yağmur sonrası büyük bir gürültüyle çöktü. Çökme sonrası binanın molozları Fabrikalar Caddesi'ne düştü. Duydukları gürültü ile korkarak dükkanlarından çıkan çevredeki esnaf ve vatandaşlar büyük panik yaşadı. Cadde trafiğe kapatılırken polis önlem aldı. Temizlik çalışmasının ardından cadde trafiğe açıldı. Binanın sahiplerinin avukatı Şemsettin Demirhan, koruma kararı olduğu için tarihi binaya dokunamadıklarını ifade ederek "Çivi çaksak bile ceza alırız. Öyle olunca bu hale geldi" dedi. Akdeniz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Yalçın Erdem ise, bina sit alanı ilan edildiği için, belediye olarak bu tür binalara ancak koruma tedbiri alabiliyoruz. Zira belediyemiz tarafından daha önce yapıda koruma tedbirleri alınmıştı. Binayı, can ve mal güvenliği açısından tehlike yaratmayacak bir şekle getireceğiz” şeklinde konuştu.

Facia ucuz atlatıldı
Facia ucuz atlatıldı admin
Bu içerik 608 kez okundu.

 

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'de yıkılma tehlikesi olan ancak koruma kararı nedeniyle dokunulamayan tarihi binalar tehlike saçıyor. Tarihi binalar özellikle yağmurlu havalarda vatandaşların korkulu rüyası oluyor. Fabrikalar Caddesi üzerinde bulunan bu binalardan biri yağan hafif yağmur sonrası büyük bir gürültüyle çöktü. 

Necati Kurtuluş'a ait koruma altında bulunan yaklaşık 100 yıllık 2 katlı binanın bir bölümünün çökmesi ile binanın molozları Fabrikalar Caddesi'ne düştü. Tarihi binanın çöküşü sırasında cadde üzerinde trafiğin yoğun olmaması ve o sırada kimsenin geçmiyor olması olası büyük bir faciayı önledi.

Çökmeyle birlikte yol trafiğe kapandı. Duydukları gürültü ile korku içinde dükkanlarından çıkan çevredeki esnaf ve vatandaşlar, durumu yetkililer bildirdi. Olay yerine gelen polis ve belediye ekipleri, çift yönlü trafiğe açık olan yolun giriş ve çıkışını şeritlerle kapatarak önlem aldı. Çöken binanın enkazı, ekiplerin yaklaşık 2 saat süren çalışmasıyla kaldırıldı. Güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından yol trafiğe açıldı.

"CEZA ALIRIZ DİYE BİR ŞEY YAPAMIYORUZ"

Bina sahiplerinin avukatı Şemsettin Demirhan gazetecilere açıklama yaptı. Demirhan,

"1950'li yıllarda yapılmış bir bina. Koruma kararı verilmiş bir bina. Burası ikisi tek bir arsa iken sonra ikiye bölünmüş. Şu anda binanın üst tarafı göçtü. Zemin katta göçecek. Göçmeden dolayı kimseye bir şey olmadı. Biz dokunamıyoruz çünkü koruma kararı olduğu için çivi çaksak bile ceza alırız. Öyle olunca bu hale geldi. Büyük ihtimalle yine daha da göçecek, bir şey yapamıyoruz" şeklinde konuştu.

Akdeniz Belediyesi'nden de konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Akdeniz Belediyesi fen işleri, çevre koruma ve zabıta müdürlüğü ekiplerinin çökme yaşanan binaya hemen müdahale ederek yola düşen enkazı kaldırdığı ve caddede güvenlik önlemi aldığı ifade edildi.

 “BELEDİYE, ANCAK KORUMA TEDBİRİ UYGULAYABİLİYOR”

Akdeniz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Yalçın Erdem'de bir açıklama yaptı.

Binada sabah erken saatlerde bir çökme yaşandığını ifade ederek; “Belediye ekiplerimiz hemen olaya müdahale ederek enkazı cadde ve kaldırım kaldırdı. Allah’a çok şükür can kaybımız veya yaralanan insanımız olmadı. Bina sit alanı ilan edildiği için, belediye olarak bu tür binalara ancak koruma tedbiri alabiliyoruz. Zira belediyemiz tarafından daha önce yapıda koruma tedbirleri alınmıştı. Şu anda da gerekli tedbirleri alıyoruz. Binayı, can ve mal güvenliği açısından tehlike yaratmayacak bir şekle getireceğiz” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miyavpark yenilendi
Miyavpark yenilendi
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü