Mersin Caretta Bisiklet Festivali başladı

Mersin Valiliği himayelerinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen, Mersin Bisikletli Gezginler Derneği, Mersin Üniversitesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün de katılımlarıyla bu yıl 6.’sı düzenlenen Mersin Caretta Bisiklet Festivali başladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'de bisikletiyle turun ilk bölümüne katılarak şehir turu attı. Festival'de Mersin Bisikletli Gezginler Derneği üyesi Sercan İngilok'un (36) kız arkadaşı Ceylan Dümer'e yaptığı teklifi ilginç görüntülere sahne oldu. Evlilik teklifine alkışlarda destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'de çiftin nikahını da kendisinin kıyacağını söyledi.

Mersin Caretta Bisiklet Festivali başladı
Mersin Caretta Bisiklet Festivali başladı admin
Bu içerik 628 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

 Mersin Valiliği himayelerinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen, Mersin Bisikletli Gezginler Derneği, Mersin Üniversitesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün de katılımlarıyla bu yıl 6.’sı düzenlenen Mersin Caretta Bisiklet Festivali başladı. Caretta Bisiklet Festivali'nde 22 şehirden gelen bisiklet severler 3 gün boyunca toplam 135 kilometre pedal çevirecek.  Bisikletliler Mersin’in tarihi, turistik, doğal güzellikleri ile meşhur pek çok noktasını da ziyaret edecek.  Büyükşehir Belediyesi, ‘6. Mersin Caretta Bisiklet Festivali’ ile Mersin’in yerel kültürünü, tarihini ve doğal güzelliklerini tanıtmayı, aynı zamanda da kentte bisiklet kültürünü, sporunu ve turizmini yaygınlaştırmayı hedefliyor. İlk yıl 1 ayda tamamlanan kontenjan başvuruları, bu yıl farklı 22 şehirden yapılan kayıtlarla 17 saatte tamamlandı ve toplam 150 bisikletli festivale kayıt oldu. Festival 3 gün boyunca Akdeniz, Yenişehir, Mezitli, Erdemli ve Silifke ilçelerinde yapılacak.

Festival, Mersin'deki Cumhuriyet Meydanı karşısındaki sahilde düzenlenen törenle başladı. Açılışta konuşan Mersin Bisikletliler Derneği Başkanı Ahmet Salih Özenir, "Mersin Caretta Bisiklet Festivalinin 6. sını yapmak için buradayız. Bu meydanda güzel Türkiye'mizin güzel ülkemizin 22 şehrinden gelen 150 bisiklet dostu ile birlikteyiz. 6 yıldır yaptığımız festivalimizi başlattık. Festivalin gelişmesinde emeği olanlara teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

SEÇER: SADECE ŞEHRİMİZİN DEĞİL ÜLKEMİZİNDE HUZURA İHTİYACI VAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Mersin'in kültürler kenti olduğuna dikkat çekerek

Mersin'de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Bunu Mersin Büyükşehir Belediye  başkanı olarak tüm insani duygularıyla söylediğini anlatan Seçer, "Çünkü burası huzur kentidir. Burada mutluyuz, huzurluyuz. Burada Allah'ın lütfettiği bütün değerleri, bütün nimetlerin farkındayız. Bunları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Mersin'i çok daha iyi noktalara taşımak istiyoruz. Bu tip etkinlikleri çoğaltmak istiyoruz. Türkiye'nin, dünyanın her tarafından farklı dilleri, kültürleri, yapıları kentimizde buluşturmak istiyoruz. Çünkü farklı kültürler, renkler barışı, huzuru, kardeşliği, birliği ve beraberliği de birlikte getirdiğini düşünüyoruz. Sadece şehrimiz değil ülkemizin huzura ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

 

SEÇER'DE 40 KİLOMETRELİK BİSİKLET PARKURU MÜJDESİ

Düzenlenen etkinliğin günün koşulları itibariyle önemli bir tema içerdiğine dikkat çeken Seçer şunları söyledi: "Bir değil birkaç bize mesaj veriyor. Bir tanesi hareketli bir yaşam. Birey olarak hareketli olmamız, sağlıklı olmamız anlamını taşıyor. Bisiklette tepeden tırnağa bizim bütün kaslarımızın hareket etmesini sağlıyor. Bizi sağlıklı kılıyor. Diğer taraftan günümüzün en büyük sıkıntısı iklim değişikliği. İklim değişikliğine neden olan atmosferdeki emisyona da en fazla tesir eden egzoz gazlarıdır. Yani kullandığımız araçlar, otobüsler, toplu taşıma araçları ve onların çıkardığı egzoz gazlarının atmosfere verdiği zararlar. Bisiklet bunu ortadan kaldırıyor. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Mersinlilerin daha rahat, güvenli, konforlu bir ortamda bisiklet kullanımının önünü açmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. 40 kilometre uzunluğunda bir parkur çalışmamız var. Çok kısa sürede de hayata geçireceğiz. Tren garından başlayıp, sahil boyunca Mezitli'ye kadar bir güzergahımız var. Bunun dışında kuzey aksında güzergahlarımız var. Son derece iyi hazırlanmış, üzerinde iyi çalışılmış, hayata geçirdiğimiz zaman bisiklet kullanıcıları da memnun edecek bir proje olacağını düşünüyorum. Bugün sizlerle beraberiz. Bisikletlerimizle turumuza başlayacağız. Umut ediyorum ki güzel vakit geçireceğiz."

SÜRPRİZ EVLİLİK TEKLİFİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Konuşmaların ardından Mersin Bisikletli Gezginler Derneği üyesi Sercan İngilok (36), kız arkadaşı Ceylan Dümer'e sürpriz bir şekilde evlilik teklifi yaptı. Arkadaşları tarafından "Benimle Evlenir Misin?" pankartı açılan ve meşaleler eşliğinde diz çöküp sevgilisine 'Benimle evlenir misin?' diyerek evlilik teklifi yapan İngilok'a Dümer "sonsuza kadar evet" cevabı verdi. Teklifin ardından Başkan Seçer de genç çiftin bir an önce düğün hazırlıkları yapmasını isteyerek, nikahlarını da kendisinin kıyacağını söyledi. Ardından bisiklet turu başladı. Başkan Seçer'de turun ilk bölümüne bisikletiyle katılarak şehir turu attı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada