MDOB'da Amadeus balesinin prömiyeri gerçekleştirilecek

Mersin Devlet Opera ve Balesi, 26 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’ de Kültür Merkezi sahnesinde "Amadeus" balesinin prömiyerini gerçekleştirecek.

MDOB'da Amadeus balesinin prömiyeri gerçekleştirilecek
MDOB'da Amadeus balesinin prömiyeri gerçekleştirilecek   admin
Bu içerik 183 kez okundu.

 Orkestra şefliğini Murat Kodallı’nın yaptığı eserin, müzik düzenlemeleri Kaha Tsabadze, Zurab Nadareihvili ve Ziya Arman’ a ait. Koreografisi geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Nugzar Magalashvili’ ye ait olan eserin, sahneye koyanları  Serbülent Biçer, Özlem Şenormanlılar ve Ender Üçdemir. Amadeus balesinin dekor ve kostüm tasarımını İsmail Dede, ışık tasarımını Tarı Deniz yapıyor. Eserin sorumluluğunu Serhat Elifer üstleniyor.

Librettosunu Medeia Magalashvili’nin yazdığı eserin konusu; ömrünün sonlarına yaklaşmış olan besteci Antonio Salieri, Mozart’ a kıskançlık derecesinde hayrandır. Salieri’nin her gittiği yerde Mozart’ ın kendinden daha fazla ilgi görmesi ve yıllardır birlikte çalıştığı, temiz bir aşkla sevdiği soprano Catherina Cavalieri’nin de Mozart’ ın çekimine kapılmış olduğunu hissetmesi, Salieri’yi daha da çılgına çevirmiştir. Mozart ahlaki değerlere bağlı olarak evlenmeye karar verir. Kazandığı paraları har vurup harman savuran Mozart’a babası dur demek istemektedir.  Lüks yaşam düşkünü olan eşi Constance ile arası bozulan Mozart’ın sağlık sorunları oluşmakta ancak beste yapmaya devam etmektedir.

Ünlü besteci Mozart’ ın hayatından kesitler sunan eserin başlıca rollerini; Burak Serkan Cebeci, Burak Kayıhan(W. Amadeus Mozart), Ilgaz Arslan(Constance),  Ozan Demirbaş, Eren Keleş(AntonioSalieri), Özlem Şenormanlılar, Meltem Ayar(CatherinaCavalieri), Önder Acar, Taner Oğuzhan(Leopold Mozart), Tarkan Günal (İmparator II. Joseph) ve Serin Saybaşılı(Electra’ nın Aryası) paylaşıyor. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miyavpark yenilendi
Miyavpark yenilendi
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü